• Lili
  • · pred 1 týždňom
  • 117 čítaní
  • Spravodajstvo

Kováčová patrila hudbe a solidarite

V Národnom rehabilitačnom centre Kováčová sa 29. apríla 2026 uskutočnil už 14. ročník benefičného podujatia Ruky spoja ruky, ktoré opäť spojilo hudbu, dobrovoľníkov a pacientov v liečebnom procese. Podujatie pripravili Občianske združenie Milan Štefánik, Národné rehabilitačné centrum Kováčová a OZ Ruky spoja ruky.

Cieľom podujatia bolo priniesť kultúrny a hudobný zážitok ľuďom, ktorí v Kováčovej absolvujú rehabilitácie a liečebné procedúry. Už od rána sa spoločenská sála NRC menila na koncertný priestor vďaka dobrovoľníkom, ktorí pripravovali pódium, techniku, občerstvenie aj sprievodné aktivity pre návštevníkov.

Súčasťou programu boli aj kreatívne aktivity pre verejnosť, ako napríklad maľovanie horúcim voskom – enkaustika či fotobox na zachytenie spomienok z podujatia. Atmosféru dotvárali aj dobrovoľníci v jednotných tričkách a interaktívne zapájanie návštevníkov.

Podujatie slávnostne otvorila moderátorka Janka Hospodárová, ktorá zároveň sprevádzala celým programom. Organizátori spolu s predstaviteľmi NRC privítali účinkujúcich a návštevníkov a odovzdali aj symbolický obraz ako spomienku na ročník, ktorý vytvorila výtvarníčka Pavlína Csápaiová Triščová.

Hudobný program otvorila speváčka Radka Križanová spolu s klaviristom Zdenkom Huszárikom. Jej vystúpenie prinieslo kombináciu známych piesní aj autorskej tvorby a stretlo sa s pozitívnou odozvou publika. Súčasťou programu bola aj interakcia s divákmi, ktorí sa aktívne zapájali do spevu a atmosféry koncertu.

Významnou súčasťou podujatia bola aj zahraničná účasť. Na Slovensku po prvýkrát vystúpila holandská skupina Paul Childers & the Makers, ktorá priniesla bluesovo ladený koncert a výrazne oživila program. Hudobníci sa zapájali aj do kontaktu s publikom a viackrát sa presunuli priamo medzi divákov, čím umocnili komunitný charakter podujatia.

Silný emotívny moment priniesla aj myšlienka hudby ako univerzálneho jazyka, ktorá sa niesla celým vystúpením zahraničnej kapely. Publikum ocenilo ich energiu a interaktívny prístup, ktorý prepojil umelcov s pacientmi a návštevníkmi.

Na pódiu sa predstavili aj ďalší interpreti, medzi nimi legendárna speváčka Beáta Dubasová so skupinou Panama. Jej vystúpenie prinieslo známe hity, ktoré si publikum spievalo spolu s ňou. Atmosféra bola sprevádzaná silnou odozvou divákov a emotívnymi reakciami účinkujúcich aj pacientov.

Okrem hudobného programu boli súčasťou podujatia aj sprievodné aktivity, napríklad prezentácia spoločnosti SPIG, ktorá návštevníkom predstavila kompenzačné a zdvíhacie zariadenia a umožnila ich praktické vyskúšanie.

Podujatie sa nieslo v duchu solidarity, spolupatričnosti a podpory pacientov, pre ktorých je kultúrny program vítaným spestrením liečebného pobytu. Mnohí návštevníci ocenili možnosť zažiť deň plný hudby, pohybu a pozitívnej energie mimo každodenných procedúr.

Organizátori už teraz avizujú prípravy na 15. ročník podujatia, ktorý má nadviazať na úspešnú tradíciu a opäť priniesť spojenie hudby, dobrovoľníctva a pomoci tým, ktorí ju najviac potrebujú.

Zdroj: Občianske združenie Milan Štefánik, Júlia Platková

foto: Igor Frimmel, Milan Maršalka a Marek Vaco

Zdielajte na: